Choć  za oknem jeszcze tego nie widać, zbliża się wiosna, a wraz z jej nadejściem przyjdzie czas na porządki zmiany i przeróbki w naszych domach.

Wiosna to wzmożony ruch w sklepach oferujących elementy naszego wystroju – również w sklepach z firanami.
I bardzo dobrze, ponieważ o swój dom trzeba dbać i dążyć do tego aby jego urządzenie i wystrój sprawiał właścicielom radość.

Jednym z elementów jakie chcemy zmieniać są firany. Zaczekaj – nie zawsze jest potrzeba zakupu nowych, a pewno nie wszystkich. Chcę Ciebie dzisiaj namówić na próbę przeróbki  własnej firany. Zobaczysz jakie to proste i przyjemne zajęcie.

Może to jest np. długa firana z sypialni?

Jedne z najprostszych metod na zmianę zdobienia okna to skrócenie firany do parapetu lub idąc dalej przerobienie firany prostej na łuk.
Przeróbka na łuk, nie wymaga żadnych zaawansowanych umiejętności szycia. Nie musisz kupować cyrkla krawieckiego ani kątomierza.
Wystarczy zwykła, domowa maszyna do szycia, miara krawiecka i  taśma marszcząca bawełniana (to ważne) oraz ostre nożyczki.

Zasady działania
1.Wez firanę która ma co najmniej 3m szerokości i od 1m do 1.6 wysokości. Jeśli materiał będzie węższy niż 3m, to gotowy łuk po zmarszczeniu będzie żle wyglądał. Podobnie się stanie jeśli firana będzie miała mniej niż 1m wysokości. Natomiast wysokość większa niż 1.6m, (powiedzmy 2m)  prawdopodobnie spowoduje to że łuk wyjdzie pod parapetem, a to niczego nie poprawi w wystroju.
2. Nie masz doświadczenia więc nie wycinaj łuku z firany która ma wzór po całości materiału a jedynie wzorzysty kant u dołu.

Ok, zaczynamy

Prawdopodobnie w starej firanie jest wszyta taśma marszcząca. Odpruj ją delikatnie, lub odetnij (bezpieczniejsze rozwiązanie).

1. Potrzebujesz trochę miejsca na podłodze, aby rozłożyć materiał.

2.  Złóż materiał na pół, żeby obie połowy nie przesuwały się względem siebie zepnij je szpilkami.

3. Od środka materiału i tego brzegu gdzie była stara taśma odmierz 30cm i ….

4. Zaznacz kredką.

5. Lub zrób nacięcie.

6. Wytnij tak jak na tym zdjęciu jeśli chcesz żeby zewnętrzne boki twojego nowego łuku  nie odrazu wznosiły się do góry.

7. Jeśli wytniesz po lini czarnej łuk będzie szerszy, po niebieskiej jeszcze szerszy i wycięcie zacznie się wznosić ku górze prawie od początku brzegów firanki.

8. Wszyj taśmę marszczącą w miejscu gdzie było cięte.

9. Przeszyją ją na obu brzegach.

Pisałem wcześniej o taśmie bawełnianej, a na zdjęciu widać szeroką, sztywną taśmę ołówkową. O co chodzi?
Taśmę wszywamy w miejscu „krzywego” cięcia i wąska taśma bawełniana jest dużo łatwiejsza we wszyciu, więc jeśli nie masz takiego doświadczenia jak Jola (na fotografii) skorzystaj z mojej rady a na pewno sobie poradzisz. Na stronie producenta możesz wybrać odpowiednią taśmę http://www.magam.pl/pl/13,firanowe.html.
Myślę, że nie było trudno poradzić sobie z zadaniem. Jak widzisz nie ploter do cięcia materiału, nie komputerowo sterowana maszyna do szycia a często chęci i pasja wystarczą do stworzenia dobrego efektu. Aby to udowodnic też jak widzisz na zdjęciach wycinaliśmy na podłodze w domu, a do szycia użyliśmy starego Pfafa (maszyna do szycia).
Podziel się uwagami na temat tej instrukcji. Napisz nam w komentarzu czy zadowala Cię efekt.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Blip
  • Forumowisko
  • Gadu-Gadu Live
  • MySpace
  • Pinger
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik